Smart City
Grupa ENIS
projektowanie instalacji elektrycznych

Instalacje
elektryczne

Bezpieczeństwo i wygoda w połączeniu z trwałością to właściwie zaprojektowane instalacje. 
Czytaj więcej...
oświetlenie

Oświetlenie

Właściwie zaprojektowane oświetlenie to połączenie komfortu, użyteczności oraz bezpieczeństwa...
Czytaj więcej...
projektowanie architektoniczne

Architektura

Architektura to nasza pasja. Projektując zwracamy uwagę na energooszczędność oraz komfort.
Czytaj więcej...
kogeneracja

Kogeneracja

Kogeneracja to wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej przy maksymalnym ograniczeniu strat...
Czytaj więcej...

smart cityIdea Smart City jest stosunkowo nowym, bardzo szerokim, a także dynamicznie rozwijającym się pojęciem. Obejmuje ona całość tematów wpływających na efektywniejsze, oszczędne i harmonijne zarządzanie zasobami miejskimi. W tym aspekcie pojawiają się kolejne terminy, takie jak: Smart Grid, Smart Lighting, systemy e-governemnt, Smart Metering, Smart Medic itp.

Wszystkie te rozwiązania mają jeden wspólny cel - wykorzystywanie nowoczesnych technologii i narzędzi, tak aby usprawnić funkcjonowanie instytucji, przedsiębiorców, klientów, mieszkańców – jednym słowem – całych miast.

Działania w tym zakresie podejmowane są od wielu lat i rozwijają się wraz z postępem technologii informatycznych i komunikacyjnych. Aktualnie przybierają natomiast one formę bardziej zorganizowaną i zharmonizowaną.

Jednym z najbardziej podstawowych obszarów funkcjonalnych Smart City jest obszar technologiczny, który obejmuje części składowe wpływające na efektywne i optymalne zarządzanie infrastrukturą miejską. Do nich zaliczamy między innymi:

 • systemy sterowania oświetlaniem ulicznym (wymierne oszczędności, podniesienie efektywności funkcjonowania i serwisowania oświetlenia, bezpieczeństwo i elastyczność systemu, pozytywny wpływ na środowisko naturalne),
 • systemy monitoringu wideo (podniesienie bezpieczeństwa i komunikacji z mieszkańcami),
 • intelignetne systemy parkowania (krótszy czas przejazdu, zwiększenie efektywności finansowej funkcjonowania parkingów, zapewnienie wykorzystania miejsc dla niepełnosprawnych przez uprawnione pojazdy),
 • systemy sterowania i informacji transportu publicznego, systemy sterowania ruchem ulicznym,
 • systemy monitorowania prywatnych wykonawców usług publicznych (podniesienie efektywności realizacji usług publicznych),
 • systemy do pomiaru i zarządzania mediami (m.in. energia, woda),
 • systemy raportujące informacje środowiskowe, pogodowe,
 • IoT (Internet of Things) – Internet przedmiotów (możliwość sterowania i monitorowania różnorodnych urządzeń i systemów za pośrednictwem sieci komputerowej, przy pomocy wykorzystania jednego urządzenia).

Wszystkie wymienione powyżej systemy pozwalają na gromadzenie dużej ilości danych, informacji, które następnie wykorzystywane są do oszczędnego i efektywnego zarządzania zasobami miejskimi. Każdy z nich zawiera również aspekty wpływające pozytywnie na ochronę środowiska, a także bezpieczeństwo i komfort funkcjonowania mieszkańców oraz przedsiębiorców.

W związku z rosnącymi wymogami, w dziedzinie racjonalnego zarządzania środowiskiem naturalnym oraz koniecznością optymalizacji kosztów funkcjonowania jednostek miejskich zastosowanie systemów Smart City staje się coraz bardziej popularne, a w przyszłości będzie wręcz nieuniknione.

Specjaliści firmy ENIS zagwarantują Państwu:

 • pomysł na optymalne i funkcjonalne rozwiązania Smart City,
 • wykonanie kompleksowego projektu technicznego,
 • dobór optymalnych i oszczędnych urządzeń,
 • montaż, instalację, uruchomienie i monitoring całego systemu.

Jeżeli są Państwo zainteresowani usługami firmy ENIS w zakresie Smart City, prosimy o kontakt.

Smart City

smart city
Smart City to podniesienie efektywności funkcjonowania miast przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii.

Sterowanie oświetleniem

sterowanie oświetleniem ulicznym
Zastosowanie systemu sterowania oświetleniem stanowi główne źródło pozyskiwania oszczędności

Modernizacje oświetlenia

modernizacja oświetlenia
Modernizacja oświetlenia pozwala na obniżenie kosztów energii elektrycznej i serwisowania systemu oświetleniowego.

Bezpieczne przejście dla pieszych

bezpieczne przejscieZachęcamy do zapoznania się z projektem "Bezpieczne Przejście dla Pieszych", mającego na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach.

ENIS Sp. J.wykorzystuje pliki cookies, tylko i wyłącznie w celach statystycznych i dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Możesz zmienić ustawienia służące do obsługi cookies w przeglądarce internetowej. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszych stron bez zmian tych ustawień, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików.